close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • TYPY NA WEEKEND

 • HUKVALDY http://www.hukvaldy.eu/

  W najbardziej na zachód wysuniętej części Karpat, przy trasie E 462 prowadzącej na południe Europy, leżą ruiny jednego z najpotężniejszych grodów feudalnych. Gród Hukvaldy założony został w połowie XIII wieku. Gród zajmował przednie miejsce w historii Moraw. Nie został nigdy zdobyty, zniszczył go pożar w 1762 roku.

  Miejscowość wsławił również kompozytor Leoš Janáček (1854 - 1928). W czerwcu poza zwiedzaniem rozległego grodu feudalnego, turyści mają możliwość wziąć udział w międzynarodowym festiwalu muzycznym Hukvaldy Janáčka. Prawie na każdym kroku zwiedzający spotyka się ze symbolami przypominającymi mistrzostwo kompozytora.

  Poza tym dla zwiedzających organizowane są na terenie grodu ciekawe imprezy, jak np. średniowieczne uroczystości rycerskie oraz tradycyjne odpusty. Zagroda leśna wokół grodu zachęca turystów do spacerów i wypoczynku zwłaszcza wiosną, gdy kwitną kasztany oraz bogatą w kolory jesienią. Spacerując alejami dębów, kasztanów i lip można zobaczyć dzikie owce górskie - muflony oraz daniele.

   

   

   

   

   www.atlasceska.cz/

  JESIONIKI

  Czyste powietrze, wody mineralne i walory krajobrazowe, to naturalne bogactwo Jesioników (Jeseniky). Najwyższym szczytem jest Pradziad (1491 m n.p.m.) http://www.jeseniky-praded.cz/. Kto lubi czynny wypoczynek na łonie przyrody i piesze wędrówki po górskich szlakach, znajdzie w tym regionie, niezależnie od pory roku, idealne warunki dla sportu i rekreacji. Dla miłośników spokoju czekają miejsca, gdzie człowiek nie zetknie się z cywilizacją.

  Jesioniki są artakcyjne nie tylko pod względem turystyki i wypoczynku. Znajdują się tutaj, poza czystym powietrzem, źródła leczniczych wód mineralnych i liczne sanatoria. Między innymi pierwszy instytut wodoleczniczy na świecie, leżące 2 km od miejscowości Jesenik Uzdrowisko Priessnitza, Karlova Studanka, Velke Losiny oraz Sanatorium Lipova. http://www.priessnitz.cz/, http://www.lazne.cz/, http://www.lvl.cz/.

  Atrakcyjności niewątpliwie dodają temu miejscu zabytki architektury. Dla miłośników historii polecamy zamki: Velke Losiny, Jansky Vrch, Bouzov, Szternberk, Sovinec, Bruntal.

   http://www.hradyzamky.ic.cz/

  SZTRAMBERK  

  http://www.mesto-stramberk.cz/

  Jadąc na południe trasą E 462, między miastami Příbor i Nový Jičín, na zboczach w środku Wierzchowiny Sztramberskiej, pod dominującą na wzgórzu wysoką wieżą zwaną "Trúba", leży miasteczko  Štramberk, dzięki swej malowniczości nazwane Morawskim Betlejem. Štramberk jest niepowtarzalnym unikatem architektonicznym. Jego przeważającą większość stanowi miejski rezerwat zabytkowy. Baszta nad miastem jest pozostałością XIV wiecznego grodu i obecnie służy jako wieża widokowa. Na pamiątkę legendarnego zwycięstwa chrześcijan sztramberskich nad wojskiem mongolskim w 1241 roku, wypiekany jest tu już od wielu stuleci pachnący piernikowy produkt cukierniczy w kształcie rożka, tzw. „Sztramberskie uszy".

  W świecie nauki Sztramberk wsławiła Jaskinia Szipka, gdzie w 1880 roku koło wnęki chodnika zwanej Borsucza Dziura, w popiele ogniska na głębokości ok. 1,4 m znaleziono odłamek dolnej szczęki dziecka neandertalskiego sprzed 40 tys. lat.

    

   

  Park Landek oraz Muzeum Górnictwa

  Około 5 km od centrum Ostrawy, jadąc  w kierunku na Hlučín (za mostem nad autostradą D 47 i rzeką Odrą należy skręcić w prawo w kierunku na Petřkovice), znajduje się największe w Czechach Muzeum Górnictwa - http://www.muzeumokd.cz/.Muzeum.Muzeum otwarto w 1993 roku u podnóża góry Landek, miejsca znanego również dzięki Landeckiej Wenus, figurce kobiety z epoki paleolitu. W muzeum znajduje się kilka różnych tematycznie ekspozycji. Do wyjątkowych należy sztolnia prawdziwej kopalni Anselm, do której zwiedzający zjeżdżają w klatce wyciągowej w stylu secesyjnym. Ekspozycja ratownictwa górniczego jest największą ekspozycją tego rodzaju na świecie. Prezentuje wymagającą i ryzykowną pracę oraz technikę ratownika, bez której praca pod ziemią nie byłaby możliwa. Z wyjątkowym połączeniem muzeum i skansenu mamy do czynienia w ekspozycji na terenie otwartym, która prezentuje ludzkie działania od czasów prehistorycznych po urządzenia górnicze XX wieku. Na terenie Parku Landek (85,53 ha) znajduje się szereg boisk i terenów rekreacyjnych - centrum linowe i wspinaczkowe, korty tenisowe, boiska do siatkówki plażowej, ścieżki rowerowe i inne atrakcje.

  700x525px / 69 KB  700x525px / 71.9 KB 700x525px / 105.3 KB

  Skansen  http://www.vmp.cz/

  Skansen w Rożnowie pod Radhoszczem, rozkładający się na powierzchni 80 ha, skupia razem 120 zabytkowych obiektów. Jest jednym z najstarszych i największych europejskich skansenów. Podzielony został na trzy części:

  Drewniane miasteczko - domy mieszczańskie, kościół z zabytkowym cmentarzem, gospoda;  Wołoska wieś - chałupy przywiezione z okolicznych wsi z wyposażeniem w dawny sprzęt i urządzenia domowe, osadzone tu wraz ze stodołami i ulami między poletkami żyta, prosa i jęczmienia oraz zagrody z pasącymi się owcami;

  Młyńska dolina - kuźnia, młyn i tartak, których urządzenia napędzane są wodą i nadal działają. 

  Skansen osadzony w malowniczym miejscu wśród pagórków, pozostawia niezapomniane wrażenie. Dzięki licznym imprezom folklorystycznym, jarmarkom i prezentacjom rzemiosła i rękodzieła, w celu przybliżenia życia codziennego naszych przodków, zwiedzający mają wrażenie tętniącego tu nadal życia. Spełnił się główny zamiar założycieli i miejsce to stało się żywym muzeum w przyrodzie.

     

  Pustevny  http://www.vmp.cz/tour/pustevny/pustevny.htm

  Przełęcz Pustewny (1018 m n.p.m.) wzięła swą nazwę od mieszkających w tym miejscu od połowy XVIII wieku pustelników. W XIX wieku z uwagi na nasilający się ruch turystyczny, rozpoczęto tu budowę schronisk i hoteli górskich. Obecnie znajduje się tu zespół budynków tworzących jeden z najbardziej znanych i odwiedzanych kompleksów turystycznych. Pustewny, na które wyjechać możemy wyciągiem krzesełkowym z Raztoki w Trojanowicach lub drogą z Prostrzedni Beczwy, są głównym punktem wyjściowym w drodze na górę Radhoszcz (1129 m n.p.m.), która jest dla wielu symbolem, bo właśnie tu, w czasach przed chrześcijańskich miał swą siedzibę Radegast, starosłowiański bóg urodzaju i gościnności. Jego koniec panowania na tych ziemiach nastąpił wraz z przyjściem na Morawy świętych mnichów Cyryla i Metodego.

  Miejsce to godne jest do zwiedzenia latem i zimą, gdy można tu poza podziwianiem rzeźb w lodzie skorzystać z wielu wyśmienitych tras narciarskich.

    

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: