close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 28 stycznia 2019

  26 stycznia 2019 r., w Stonawie, odbyła się uroczystość upamiętniająca setną rocznicę tragicznych wydarzeń w Stonawie i polskich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny polsko-czechosłowackiej z 1919 roku.

  W uroczystościach, które objęte były  patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej RP, Mariusza Błaszczaka, udział wzięli m.in.: Ambasador RP w RC - Barbara Ćwioro, Konsul Generalny RP w Ostrawie - Janusz Bilski, Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON RP - Zbigniew Ciosek, Wójt Gminy Stonawa – Andrzej Feber, Attaché Obrony RP w Pradze - płk Jarosław Przybysławski, Prezes Kongresu Polaków w RC - Mariusz Wałach oraz Prezes ZG PZKO - Helena Legowicz.
   

  W ramach uroczystości odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w  Kościele pw. św. Marii Magdaleny w Stonawie, po którym odczytano Apel Poległych oraz ceremonia złożenia kwiatów na Cmentarzu w Stonawie. Przy mogile żołnierze Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, którzy asystowali także przy nabożeństwie w kościele, oddali salwę honorową. Zarówno grób polskich żołnierzy w Stonawie, jak i tablica z ich nazwiskami, były w zeszłym roku remontowane, ze środków KG RP w Ostrawie oraz gminy Stonawa.
   

  Po ceremonii na cmentarzu w Stonawie, uczestnicy uroczystości przeszli do Domu PZKO w Stonawie, gdzie prezentowana była wystawa „Jest w Stonawie mogiła…”. Wystawa, o wydarzeniach z 1919 r., została przygotowana przez Ośrodek Dokumentacji Kongresu Polaków w RC i finansowana przez KG RP w Ostrawie. Odbyła się również publiczna premiera filmu Otylii Toboły i Jiřego Brzóski pt. „Stara fotografia”. Film ten, w grudniu ub.r., zdobył pierwsze miejsce w konkursie dla dziennikarzy polskich i polonijnych o nagrodę Marszałka Senatu RP.

  Stonawa _1
  Stonawa_2
  Stonawa_3
  Stonawa_4
  Stonawa_5
  Stonawa_6
  Stonawa_7
  Stonawa_8

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: