close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 22 listopada 2018

  W dniach 8-12 listopada 2018 r. z oficjalną wizytą na Zaolziu przebywała Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Czeskiej, Pani Barbara Ćwioro.

  Podczas pobytu na Zaolziu Pani Ambasador, razem z Konsulem Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie, odbyła spotkania z najważniejszymi przedstawicielami organizacji Polaków na Zaolziu, jak również z osobami pochodzenia polskiego, zajmującymi wysokie stanowiska we władzach Republiki Czeskiej na poziomie krajowym, jak i lokalnym. Pani Ambasador odwiedziła siedziby Miejscowych Kół Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Karwinie-Frysztacie, Karwinie-Raju, Karpętnej, Jabłonkowie, Mostach koło Jabłonkowa, Boconowicach, Cierlicku oraz szkoły podstawowe i przedszkola z polskim językiem nauczania w Czeskim Cieszynie, Karwinie i Gnojniku, jak również Polskie Gimnazjum im. J. Słowackiego w Czeskim Cieszynie.    

  Pani Ambasador złożyła kwiaty na grobach zasłużonych Polaków i pod pomnikami na Zaolziu, w tym m.in.: na grobie Jana Kubisza, na grobie polskich legionistów w Jabłonkowie, na mogile polskich żołnierzy w Stonawie oraz pod pomnikami ku czci ofiar nazizmu w Żywocicach i Mostach koło Jabłonkowa, pod pomnikiem ku czci por. F. Żwirki i S. Wigury w Cierlicku oraz pod pomnikiem ofiar NKWD i II Wojny Światowej na Konteszyńcu w Czeskim Cieszynie.

  11 listopada br. Pani Ambasador, wspólnie z Konsulem Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie, Prezesem Zarządu Głównego PZKO, H. Legowicz i Prezesem Kongresu Polaków w Republice Czeskiej, M. Wałachem zainaugurowała Bieg Niepodległości w Czeskim Cieszynie (organizowany przez PTTS Beskid Śląski, w ramach akcji Stowarzyszenia Wspólnota Polska) oraz uczestniczyła w oficjalnym spotkaniu z władzami gminy Stonawa i przedstawicielami Miejscowego Koła PZKO, podczas którego, o godzinie 12, wspólnie odśpiewano hymn Polski. Tego samego dnia, Pani Ambasador uczestniczyła w obchodach Święta Niepodległości w MK PZKO w Cierlicku – podczas uroczystej akademii wręczyła 2 mundurki dla zuchów, oraz wzięła udział w specjalnym pokazie sztuki pt. „Fantazja Polska”, zorganizowanym wspólnie przez Scenę Polską Teatru Cieszyńskiego i Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie. Uczestnicy uroczystości w Cierlicku mieli okazję zobaczyć wystawę „Kobiety Niepodległości”, z kolei dla widzów w Teatrze Cieszyńskim, przygotowano wystawę „Ojcowie Niepodległości”. Obie wystawy zorganizował Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie.

  Ponadto, podczas pobytu w Województwie Morawskośląskim, Pani Ambasador spotkała się z Prezydentem Ostrawy, T. Macurą, przedstawicielami Konferencji Rektorów Uniwersytetów Śląskich i Euroregionu Śląsk Cieszyński.

  1_PZKO Karwina Frysztat
  2_PZKO Karwina Raj
  3_Karpętna
  4_ PZKO Kościelec
  5_PZKO Kościelec
  6_Szkoła Cz Cieszyn
  7_ Szkola Karwina
  8_Przedszkole Gnojnik
  9_Gnojnik
  10_Gnojnik
  11_Szkoła Gnojnik
  12_ Grób J Kubisza
  13_Jabłonków
  15_Mosty k Jabłonkowa
  16_Konteszyniec
  17_Czeski Cieszyn
  18_Cz Cieszyn Bieg Niepodległości
  19_
  20_Czeski Cieszyn
  21_Teatr w Cz Cieszynie
  22_ Fantazja Polska
  23_Teatr w Cz Cieszynie
  24_Magistrat Ostrawa
  25_Magistrat Ostrawa
  26_Ostrawa Czesko-Polskie Dni
  27_Czeski Czeski
  28_ Ostrawa Ratusz
  29_ Ostrawa

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: