close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 8 lipca 2014

  Grażyna Bernatowicz rozpoczęła dwudniową wizytę w Ostrawie i na Zaolziu.

  Swoją podróż Grażyna Bernatowicz rozpoczęła od wizyty na Uniwersytecie Ostrawskim. W Katedrze Slawistyki Wydziału Filozoficznego spotkała się z dziekanami Wydziałów Filozoficznego i Pedagogicznego prof. Alešem Zářickym, doc. Tomašem Jaram oraz kadrą kierowniczą Sekcji Polonistyki – dr Jiřím Murycem i doc. Kaną Raclavską.

  W drodze do Czeskiego Cieszyna pani ambasador odwiedziła Dom MK PZKO w Cierlicku-Kościelcu, gdzie spotkała się z prezesem Tadeusz Smugałą. Zwiedziła Dom Polski  oraz Izbę Pamięci im. Żwirki i Wigury. Pod pomnikiem upamiętniającym tragiczną śmierć polskich lotników pani ambasador zapaliła znicz i złożyła wiązankę kwiatów.

  W Czeskim Cieszynie Grażyna Bernatowicz odwiedziła redakcję „Głosu Ludu”, obejrzała wystawę poświęconą Janowi Karskiemu oraz spotkała się z członkami Rady Kongresu Polaków w RC.

  W czwartek po południu ambasador Bernatowicz odwiedziła m.in. Teatr Cieszyński, złożyła wizytę w Hucie Trzynieckiej oraz spotkała się z działaczami Miejscowego Koła PZKO w Wędryni.

  W piątek, w drugim dniu wizyty, pani ambasador zwiedziła Polską Szkołę Podstawową im. Jana Kubisza w Gnojniku i obejrzała  prezentację projektu budowy polskiego przedszkola – inwestycji finansowanej przez polski rząd.

  Następnie zawitała do siedziby Zarządu Głównego PZKO w Czeskim Cieszynie, gdzie była podejmowana przez prezesa ZG PZKO Jana Ryłkę. 

  W towarzystwie Bronisława Firli, prezesa Koła Polskich Kombatantów w RC i Józefa Pilicha, prezesa Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w RC Grażyna Bernatowicz złożyła kwiaty pod pomnikiem ofiar II wojny światowej na Konteszyńcu. Po południu spotkała się z przedstawicielami polskich placówek edukacyjnych i organizacji działających na rzecz polskiej oświaty w RC w Gimnazjum z Polskim Językiem Nauczania w Czeskim Cieszynie.

  Następnie udała się do Karwiny, gdzie zwiedziła Oddział Literatury Polskiej Biblioteki Regionalnej oraz Dom MK PZKO w Karwinie-Frysztacie. Dwudniową wizytę na Zaolziu pani ambasador zakończyła uroczystym obiadem w Zameczku w Piotrowicach z udziałem wiceprezydenta Karwiny, Petra Bičeja, dyrekcji Biblioteki Regionalnej oraz przedstawicieli MK PZKO.

   

  Ambasador Grażyna Bernatowicz z Prezesem KP w RCz Józefem Szymeczkiem./Foto: Dorota Havlíková

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: